Strona główna

SZKOŁA

Historia szkoły

Patron szkoły

Gdzie się mieścimy

Zapraszamy do nas

Organizacje i zajęcia pozalekcyjne

Kółko internetowe

Kółko matematyczne

Kółko j. angielskiego

Klub Młodego Germanisty

Kółko plastyczne

Kółko ekologiczne

Klub sportowy MACZEK

 

Napisz do nas


 

KÓŁKO EKOLOGICZNE - Opiekunem jest mgr Małgorzata Piszczek

 

2017/2018

  • W dniu 28 maja 2018 r. odbyła się wycieczka dla najskuteczniejszych "łowców zużytych baterii". Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Bircza. Wysłuchali opowiadań pani leśnik Emilii Baranowicz o życiu zwierząt. Obejrzeliśmy dioramę a później udaliśmy się na leśną ścieżkę edukacyjną oraz ognisko. Organizator mgr Małgorzata Piszczek.

     
  • Informacja o działalności kółka ekologicznego więcej..............
     
  • 22 XII 2017 Koło Ekologiczne zakończyło Stary Rok 2017 wspólną Wigilią.


     

  • Również 14. XII. 2017 uczestniczyliśmy w zajęcia edukacyjnych „Mądry Dzieciak”. Wiele emocji wzbudziły doświadczenia z ciekłym azotem.


     

  • Czworo uczniów z klas 4-7 zostało wytypowanych przez Koło Ekologiczne do udziału w konkursie o Odnawialnych Źródłach Energii, który organizowany był na Terenie Urzędu Marszałkowskiego. Uczniowie zdobyli 34, 35 i 36 miejsce.


     

  • 14 XII 2017 Koło Ekologiczne podsumowało zbiórkę plastikowych nakrętek zbieranych w celu

    segregacji najczystszego plastiku. Jest to również forma pomocy dla chorej Amelki.

    Uczniowie z klas 3c, 4c i 5a przynosili największe ilości plastikowych nakrętek.


     

  • 8 XII 2017 przedstawiciele Koła Ekologicznego zostali zaproszeni do Urzędu Marszałkowskiego na coroczne ogłoszenie wyników konkursu „Zbiórka Zużytych Baterii”. Zdobyliśmy VI miejsce na Podkarpaciu. Nagrodą był dyplom dla Szkoły oraz sprzęt sportowy.


     

  • 8 XII 2017 Koło Ekologiczne zgłosiło 9 prac plastycznych o tematyce zdrowej żywności na konkurs „Mój ekologiczny świat – owoce i warzywa”. Laureatkami zostały dwie uczennice:

    Ola Dankiewicz kl. 4c i Michalina Kudyba kl. 5a.

    Podczas finału Eko-Gali uczennice te odebrały wspaniałe nagrody.

    Opiekun Koła Ekologicznego – Małgorzata Piszczek


     

  • 7 XII 2017 uczniowie klasy 3c wraz z wychowawcą Małgorzatą Piszczek uczestniczyli w interaktywnych grach i zabawach edukacyjnych podczas zwiedzania Centrum Nauki i Zabawy. Mogliśmy sprawdzić nasze wiadomości z zakresu oszczędności energii elektrycznej i segregacji odpadów i higieny człowieka.


     

  • 17 Listopada Koło Ekologiczne zorganizowało ciekawe zajęcia na temat segregacji odpadów - „Chroń środowisko”. Organizator p. Małgorzata Piszczek więcej.............

                         
     

  • Koło Ekologiczne zorganizowało zbiórkę plastikowych nakrętek i baterii. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczą w tej akcji.

     

     

  • Bierzemy udział w Ekologicznym konkursie "SEGREGUJĘ BO WARTO"

  • W dniu 27.09.2017 uczniowie z  koła ekologicznego i kl. IIIc uczestniczyli w wycieczce do Bałtowa. Było bardzo ciekawie, wiele wiadomości i dobrej zabawy. Organizator mgr M. Piszczek. Opieka ks. M. Kogut i Ks S.Konior.

     

  • 22.09.2017 odbył sie III Zlot Owadów organizowany przez Stowarzyszenie Ekoskop. Uczniowie naszej szkoły z kl. 3c i 4c z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem w nim uczestniczyli.

     

  • 19 września uczniowie kl. 3c i 4c przekazali prace na konkurs ekologiczny pt. "Mój przyjaciel owad"

 

 

2016/2017

 

  • Lekcja przyrodnicza "Co w trawie piszczy" w klasie VIB i IIC odbyła się w dniu 18 maja w ramach realizacji projektu "Bioróżnorodność Podkarpacia".
    Również w klasach IVA, VB, IIC odbyły się zajęcia antysmogowe prowadzone przez Pana Mirosława Ruszałę ze Stowarzyszenia Ekoskop.

  • Zuzanna Pałka i Dawid Leja z klasy 2C zajęli I oraz II miejsce w Międzyszkolnym konkursie plastycznym  "Kukiełki, pacynki, marionetki". W dniu 17 maja odbyła się wycieczka klasy 2C do zagrody "Szmer", atrakcji było bardzo wiele, wszyscy wrócili zadowoleni.


 

  • W ramach realizacji projektu "Alarm dla Bioróżnorodności Podkarpacia" realizowaliśmy następujące warsztaty: "Ochrona przyrody w województwie Podkarpackim", "Motyle Podkarpacia", "Parki narodowe w Polsce" (klasa 5A), "Życie pszczół" (klasa 5C).


 

  • Uczniowie klasy 2c bardzo efektywnie zbierają baterie i plastikowe nakrętki w ramach projektu "Tyle śmieci, a czas leci".

  • Składanie życzeń świątecznych i łamanie się opłatkiem przez uczniów klasy IIc więcej............

     

  • Uczniowie klasy IIc z zaangażowaniem zbierają plastikowe nakrętki i zużyte baterie.

     

  • Uczennice klasy 5a uczestniczyły w seminarium "Magia ekologicznych Świąt Bożego Narodzenia" organizowanych podczas Ekogali. Cztery prace uczennic zostały wysłane na konkurs "Zdrowy styl życia - świąteczny stół". Uczennica Gabriela Argasińska została laureatką konkursu plastycznego (opiekun M. Piszczek) więcej..................

     

  • Odwiedziny Mikołaja i jego pomocników w klasie IIc więcej...................

     

  • Uczennica klasy IIc Zuzanna Pałka zdobyła II i III miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Akrobatyce Sportowej. Gratulujemy!

     

     

  • Zajęcia z mikroskopowania w klasie 5a – oglądanie owadów, ich budowy i przygotowanie preparatów. Lekcje prowadzone przez wolontariuszy z Hiszpanii, Włoch i Czech pod kierownictwem dr Macieja Kunysza więcej.............

     

  • W ramach  projektu ekologicznego i pracy koła ekologicznego (op. Małgorzata Piszczek) uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach ekologicznych. Z wielkimi emocjami oglądali owady pod mikroskopem.

  • Dnia 20 września 2016 klasa 2c była na wspaniałej wycieczce edukacyjnej w gospodarstwie agroturystycznym w Przychojcu. Uczniowie wyrabiali ciasto na podpłomyki wypiekane w tradycyjnym piecu chlebowym, robili masło i ser oraz degustowali produkty. Odbyły się również warsztaty wyrobu kwiatów z bibuły. Najbardziej podobały się zabawy eksponatami dziecięcych zabawek sprzed kilkudziesięciu lat - były domki na drzewie, wózki, kucyki oraz eksponaty związane z zawodami szewca, strażaka, włókniarza, bednarza. Odwiedziliśmy również Klasztor w Leżajsku i wysłuchaliśmy historii jego powstania więcej.....................

  • Dnia 16 września 2016 odbył się II Rzeszowski Zlot Owadów. 
    Aby utrzymać "atmosferę zrównoważonego rozwoju" przez 2 godziny uczniowie bawili się i uczyli w ramach "zielonego happeningu" na Bulwarach nad Wisłokiem. Były przepiękne biedronki, pszczoły, trzmiele i motyle.  Przed naszą szkołą usiadły również "owady". W wydarzeniu brali udział uczniowie z klasy 2c, 4a, 6b wraz ze swoimi wychowawczyniami p. M. Piszczek i p. Lidią Kmak więcej.....................

 

 

2015/2016

 

  • W dniu 21 czerwca 2016 na Uniwersytecie Rzeszowskim nastąpiło podsumowanie dwuletniej pracy projektem "Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia". Były wspomnienia, podziękowania i wyróżnienia. Uczniowie Koła Ekologicznego otrzymali zestaw do obserwacji mikroskopowych na łące więcej..............

     

  • W dniach 13-14 czerwca 2016 roku uczniowie Koła Ekologicznego zostali wyróżnieni zaproszeniem na Ogólnopolski Przegląd Projektów Uczniowskich do Warszawy.

  • W dniu 14 czerwca 2016 na Zamku Królewskim w Warszawie uczniowie i uczennice z całej Polski przyjechali, by podzielić się efektami projektów z edukacji globalnej. OPPM to święto Centrum Edukacji Obywatelskiej i uczestników, którzy przez cały rok angażowali się w projekty o różnych tematykach. Nasz projekt "Zgodnie z naturą" realizowaliśmy przez 2,5 roku. Podczas gali na Zamku Królewskim SP Nr 11 reprezentowało Koło Ekologiczne - uczennice klasy 4c: Klaudia Krawczyk, Oliwia Tur, Ewa Harhala, Julia Wołczyk; koordynatorem projektu była p. Małgorzata Piszczek a opiekunem p. Urszula Grzyś. Mieliśmy możliwość przeżyć wspaniałe chwile, zobaczyć wiele ciekawych i ważnych projektów oraz zwiedzić stolicę.

 

 

  • W dniu 3 czerwca 2016 realizując program "Zgodnie z naturą" odbyły się zajęcia Koła Ekologicznego na ścieżce przyrodniczej prof. Szafera więcej.................

 

 

INFORMACJE  "ZGODNIE Z NATURĄ"

  • W dniu 19 Maja 2016 r. odbyła się bezpłatna wycieczka w nagrodę dla uczniów biorących udział w konkursie "Łowcy Baterii". 50 najaktywniejszych Łowców Baterii w klasach 1-6 wzięło udział w wycieczce do Centrum Edukacji Ekologicznej w Tarnobrzegu. Zwiedziliśmy salę wraz z eksponatami przyrodniczymi, żywe terraria, ogród botaniczny i park. Na koniec na na rynku w Tarnowie zjedliśmy smaczne lody.

     

  • Koło Ekologiczne realizując program Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie pt. Zgodnie z naturą uczestniczyło w różnych przedsięwzięciach wg. Scenariusza w/w programu. Odbyły się zajęcia na bulwarach szkolnych, sadzenie kwiatów, praca nad projektem, zbiórka baterii. Podsumowanie programu nastąpiło w dniu 22 kwietnia.

  • W dniu 25 kwietnia nastąpiło podsumowanie akcji Cała Polska pisze list do Ziemi. Najciekawsze listy wywieszone zostały podczas obchodów Dnia Ziemi i przesłane do Stowarzyszenia Arka organizatora  tej  akcji.  Na  terenie  Szkoły  akcję  zorganizowało  Koł Ekologiczn pod  opieką mgr M. Piszczek. Listy pisali uczniowie z klas: 5b, 4c, 1c.

  • W dniu 22 kwietnia z okazji przypadającego Dnia Ziemi, Koło Ekologiczne i przedstawiciele różnych klas uczestniczyli w grach i zabawach ekologicznych oraz obejrzeli prezentację pt. Niska emisja - smog przygotowaną przez p. Katarzynę Ruszałę i p. Małgorza Piszczek.

  • W dniu 21 kwietnia, koło ekologiczne zorganizowało podsumowanie ponad 2-letniej pracy programem Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia. Z tej też to okazji została przygotowana prezentacja realizacji w/w projektu a najbardziej aktywni uczestnicy zostali wyróżnieni

  • W  dniu  17  kwietnia 2016  klasa  1c  uczestniczyła  w wycieczce  przyrodniczej. Jeździliśmy  bryczką, karmiliśmy  konie  i  alpaki,  piekliśmy  kiełbaski.  Na  zakończenie  wycieczki  otrzymaliśmy  dyplomyZgodnie z naturą.

     

  • "W dniu 7 marca odbyły się bardzo ciekawe zajęcia warsztatowe w ramach realizacji kampanii edukacyjnej "Jeż swój zwierz", uczestniczyli w nich uczniowie klas I, II, III, IVc i Vb. Warsztaty prowadzili p.Mirosław i Katarzyna Ruszałowie. Szkolnym organizatorem w ramach pracy koła ekologicznego była p.Małgorzata Piszczek.

     

  • 11 lutego odbyły się warsztaty pogłębiające wiedzę dotyczącą obszaru Natura 2000 w ramach projektu Zgodnie z Naturą, którą realizują uczniowie klasy 4c i 5b pracujący w Kole Ekologicznym. Celem warsztatów było opracowanie cech dobrego projektu i usprawnienie współpracy w grupie projektowej. Warsztaty prowadził Pan Michał Wolny – trener reprezentujący Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie więcej................



 

  • WYNIKI KONKURSU MEDITEST

     
  • W dniu 18 XII uczniowie kl. IV c i V b brali udział w podsumowaniu pracy projektem Alarm dla Bioróżnorodności Podkarpacia. Konferencja odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim. Dyplom odebrała mgr Małgorzata Piszczek koordynator projektu w naszej szkole. Uczennica kl. IV c Julia Wołczyk zdobyła wyróżnienie w konkursie " 12 Twarzy Natury ".

 

  • W dniu 12 XII w ramach projektu Alarm dla Bioróżnorodności Podkarpacia uczniowie I c aktywnie uczestniczyli w zajęciach ekologicznych prowadzonych przez dr Macieja Kunysza. Z wielkimi emocjami oglądali owady pod mikroskopem a odważniejsi dotykali nawet karaczany. Z zainteresowaniem wysłuchali głosów zwierząt leśnych oraz budowali sieć pokarmową.

     

  • W dniu 7 XII w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się podsumowanie konkursu w zbiórce zużytych baterii. Zebraliśmy 1480 kg. W konkursie tym uczestniczyło wiele szkół i przedszkoli z Podkarpacia. Dyplom odebrała mgr Małgorzata Piszczek wraz z uczniami kl. V b.



     

     

     

     
  • 24 września 2015 uczniowie klasy 5b uczestniczyli w Warsztatach Ekologicznych na Lisiej Górze zorganizowanych przez mgr Małgorzatę Piszczek we współpracy z Stowarzyszeniem Ekoskop. Na zakończenie odbył się rejs katamaranem po Wisłoku. Opiekunami wycieczki byli mgr Małgorzata Piszczek i mgr Lidia Kmak więcej...................

  • Rzeszowski Zlot Owadów - happening w ramach realizacji projektu "Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia". W dniu 18.09.2015 na Bulwarach nad Wisłokiem odbył się proekologiczny happening "Zlot Owadów". Uczniowie klasy 4c i 5b uczestniczący w realizacji projektu "Alarm dla bioróżnorodności" uczestniczyli aktywnie w wydarzeniu pod opieką mgr Małgorzaty Piszczek i mgr Lidii Kmak więcej...............


 

 

2014/2015

  • 1 czerwca odbyły się rozgrywki sportowe z okazji Dnia Sportu i Dnia Dziecka. Uczniowie klasy III c podczas wspólnej zabawy.

  • W dniu 29 maja na Hali Podpromie odbyła się konferencja "Od ziarenka do bochenka". Udział w niej wzięły klasa IV b i III c. Julia Wołczyk została laureatką plastycznego konkursu ekologicznego.

     

  • 29 maja odbyła się wycieczka do Centrum Edukacyjnego w Świerczewie. Udział wzięli uczniowie zwycięzcy w konkursie "Łowcy Baterii".

     

  • W dniu 13 - 15 Maj 2015 odbyła się 3 dniowa wycieczka ekologiczna do Puszczy Białowieskiej i Podlasia.
    Uczestniczyło w niej 43 uczniów z klas III, IV, V i VI. Organizatorem była p. Małgorzata Piszczek.
    Wycieczka bardzo udana. Zwiedziliśmy wiele atrakcyjnych miejsc, poznaliśmy przyrodę, kulturę i zabytki regionu Podlasia. Uczniowie i opiekunowie byli bardzo zadowoleni.

     

  • W dniu 9 maja odbył się Test Trzecioklasistów.

    • "Edukacja Przyrodnicza na żywo"
      W dniach 25 i 26 listopada, odbyła się dla wszystkich uczniów naszej szkoły niesamowita lekcja przyrody na żywo. Podczas zajęć zostały pokazane sowy, sokoły i jastrzębie, które zostały specjalnie ułożone do pracy z dziećmi.

     

    • Demonstrując ptaki latające nad głowami uczniów, prowadzący wyjaśnili ich budowę oraz przystosowanie do życia w otaczającym ich środowisku. Zajęcia wzbudziły wiele entuzjazmu wśród uczniów. Organizacją zajęć zajęła się Pani mgr Małgorzata Piszczek oraz uczniowie z "Koła Ekologicznego".

       

     

    • W dniu 7 listopada 2014 w Urzędzie Marszałkowskim woj. podkarpackiego odbyła się konferencja podsumowująca efekty zbiórki zużytych baterii w szkołach i przedszkolach z terenu woj. podkarpackiego.

    • Nasza Szkoła zajęła II miejsce wśród najefektywniejszych  szkół woj. podkarpackiego uczestniczących w zbiórce baterii. Uczniowie kl. 6B wspólnie z Panią mgr Małgorzatą Piszczek odebrali dyplom oraz nagrodę w postaci gry zespołowej „Lodowisko”.

     

    • Uczniowie Koła Ekologicznego podczas wycieczki obejrzeli hodowlę lam. Uczestniczyli w programie „Woda – bezcenny skarb” oraz brali udział w konkursie na najciekawszy strój ekologiczny i malowanie twarzy.

    GALERIA zdjęć


     

     

    GALERIA zdjęć

     Wycieczka za baterie do Świerczewa 1 październik 2014.
     

    •  1 października 2014 r. w nagrodę za zebrane baterie odbyła się wycieczka do Świerczewa. Poznaliśmy florę i faunę Nadleśnictwa Kolbuszowa,  które w tym roku obchodzi  40–lecie działalności. Uczestniczyliśmy w konkursach, piekliśmy kiełbaski i spacerowaliśmy po lesie.

    • W piątek 19 września 2014 r. uczniowie wzięli udział w happeningu S.O.S dla Wisłoka na rzeszowskich Bulwarach. O godz. 11.59 wszyscy zadzwonili na alarm dla ochrony bioróżnorodności, aby wspólny protest przed zaśmiecaniem i zanieczyszczaniem Wisłoka rozległ się szerokim echem. Happening był częścią projektu "Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia".

    • 16 września 2014 r. uczniowie Koła Ekologicznego wzięli udział w warsztatach pn. "Akademia Bioróżnorodności". Warsztaty są częścią dwuletniego projektu "Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia" finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego więcej..............

     

     

    2013/2014

     

     

    • 15 kwietnia 2014 odbył się ogólnopolski konkurs Eko-Test”. Uczniowie z Koła Ekologicznego uczestniczyli w tym konkursie. Wyniki konkursu wkrótce - 30 maja 2014 więcej.................

     

     

    • Zajęcia warsztatowe koła ekologicznego przeprowadzone w dniu 18 lutego 2014 r. w PODKARPACKIM CENTRUM EKOLOGICZNYM.

    • Warsztaty przeprowadzone w dniu 14 lutego 2014 r. dla uczniów klasy IIc pt: "Owady żyjące w środowisku wodnym"

       

     

    MEDITEST

     

    • Udział w konkursie National Geographic

     

    • 12 grudnia 2013 roku uczniowie naszej szkoły odebrali nagrodę za wybitne osiągnięcia w zbiórce zużytych baterii i akumulatorów. Znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół Województwa Podkarpackiego.

      Szkolne działania koordynowała mgr Małgorzata Piszczek. więcej.............

       

    • "Przeżyj dziką przygodę" -  wycieczka do Bałtowa więcej..............

     

    2012/2013

    • 8 maja 2013 r. odbyła sie wycieczka do Warszawy dla uczniów

     kl IV-VI najbardziej zaangażowanych w konkursie "Łowcy baterii"więcej..............

     

     

     

    • W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie naszej szkoły wzięli udział

      w Ogólnopolskim Konkursie  Medi-Test  więcej.............

     

     

    2011/2012

     

    • 3-go listopada 2011 roku uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z testem na temat zdrowia i jego ochrony zorganizowanym przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji. więcej................

    • NAGRODA II KATEGORII DLA SP 11 W RAMACH PROJEKTU SZKOLNEJ KAMPANII DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU GMIN DORZECZA RZEKI WISŁOK.

     

     

    2010/2011

     

    Lista uczestników wycieczki w dniu 2.06.2011r. do Magurskiego Parku Narodowego więcej...........

     

    Lista najskuteczniejszych „Łowców baterii” więcej...........

    Ogółem zebrano 1614 kg zużytych baterii, które przekazano do firmy „EKO-TOP”

    Uczniowie w nagrodę pojechali na wycieczkę w dniu 2.06.2011r do Magurskiego Parku Narodowego. więcej.............

     Kolejna wycieczka we wrześniu. Zapraszamy do udziału w konkursie. 

    Opiekun Koła Ekologicznego

    Małgorzata Piszczek

    Działalność Koła ekologicznego na festynie ekologicznym więcej........................

    Praca Koła Ekologicznego:
     - 18 września zorganizowano stoisko ekologiczne podczas szkolnego festiwalu "Bawimy się razem"
     - ćwiczenia w praktycznym segregowaniu odpadów na "suche i mokre"
     - nasze szkolne gazetki informacyjne
     - realizacja projektu nasz Wisłok - za realizacją w/w projektu zdobyliśmy 3 miejsce oraz wyróżnienie podczas koncertu finałowego w dn. 18 września 2010 na Hali Podpromie
     - nagraliśmy krótki film o pracy koła ekologicznego w naszej szkole
     - kształtujemy wśród uczniów świadomość pro-ekologicznych zachowań poprzez realizację projektu zdrowo jem zdrowo żyję
     - dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły zebraliśmy przez okres 2 lat 1314 kg baterii
     - dział w programie Eko-obywatele Rzeszowa
     - 10 grudnia podczas XI kongresu ekologii w Urzędzie Marszałkowskim szkoła została wyróżniona za realizację projektu Eko-obywatele Rzeszowa.
     

    2009/2010

     

    Galeria zdjęć

    W roku szkolnym 2009/20010 Szkoła Podstawowa Nr 11 realizowała program „Środowisko a zdrowie. Tyle śmieci a czas leci", „Każdy uczeń wie co zrobić z ZSEE”. Działania przewidywały również realizację programów edukacyjnych, warsztaty ekologiczne, warsztaty zielonej sieci „Mój Wisłok”, w ramach projektu „Partnerska sieć dla zrównoważonego rozwoju gmin dorzecza rzeki Wisłok”, a także współpracę z klubem ekologicznym Gaja i Arka, jak również współpracę ze Stowarzyszeniem EKOSKOP. Przeprowadzono również konkursy szkolne i ogólnopolskie.

    W szkole zostały przeprowadzone następujące konkursy:

     - szkolny konkurs ekologiczny „Śmieciobranie”

     - konkurs zbiórki baterii „Łowcy baterii”

     - konkurs zbiórki makulatury

     - konkurs „Zdrowo jem – zdrowo żyję”

     - konkurs plastyczno – fotograficzny „Wisłok – moja rzeka”

     - konkurs plastyczny „Rzeszów – miasto bez spalin i hałasu”

     - konkurs plastyczny „Rośliny wokół nas są piękne i pożyteczne”

    Uczniowie w ramach realizacji „Kampanii na rzecz zrównoważonego rozwoju” brali udział w zajęciach edukacyjnych w szkole, w zajęciach pozaszkolnych podczas wycieczek, prelekcji zaproszonych gości, w zajęciach w gnieździe recyklingowym i na sortowni odpadów. Część zajęć polegała na obejrzeniu filmów edukacyjnych: „Planeta śmieci”, „Każdy uczeń wie co zrobić z ZSEE”, „Pomóż potrąconym zwierzętom”, „Znaczenie rolnictwa ekologicznego”, „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”, „Zaadoptuj rzekę”, „Jeszcze żywy karp”.

    W konkursie „Łowcy baterii” wyróżniono 53 najskuteczniejszych „Łowców baterii”, którzy w nagrodę w dniu 21 czerwca uczestniczyli w dwóch wycieczkach:

     - Strzyżów – gry i zabawy na ścieżce ekologicznej oraz zwiedzanie bunkra z czasów II Wojny

     - Łańcut – gry i zabawy na ścieżce ekologicznej oraz zwiedzanie powozowni

    Uczniowie z klas I – VI z ogromną ciekawością poznawali książeczkę edukacyjną „Abecadło Śmieciadło” oraz „Mój Wisłok”.

    Przez cały rok na tablicach ogłoszeń uczniów informowano co aktualnie jest realizowane w szkole pod kątem ekologii.

     

    KÓŁKO EKOLOGICZNE - Opiekunem jest mgr Małgorzata Piszczek

     

    2008//2009

     

    GALERIA ZDJĘĆ

     

    - Andrzejki w Kole Ekologicznym.

    - Laureaci w Konkursie Ogólnopolskim Eko-Planeta.

    - Realizacja projektu "Tyle śmieci a czas leci".

    - Udział w Gali Liderów Ekologii, która odbyła się na Politechnice Rzeszowskiej organizowana przez 

       Związek Komunalny "Wisłok".

    - Wycieczka do huty szkła.

    - Wycieczka do Węglówki, Odrzykonia.

    - Wycieczka do Sortowni odpadów komunalnych dla miasta Rzeszowa.

     

     

    ARCHIWUM

     

    2007/2008

    Szkolne koło ekologiczne prowadzi zajęcia w każdy piątek w godz. 13.30-14.25. Uczestniczą w nim uczniowie klas V i VI. Przygotowywaliśmy się do konkursów ekologiczno- przyrodniczych, akcji, happeningów, realizujemy programy edukacyjne:

    "Każdy uczeń wie, co zrobić z ZSEE",

    "Tyle śmieci a czas leci",

    Zaadoptuj rzekę".

    Współpracujemy z Ogólnopolskimi Organizacjami "Klub Gaja", Fundacją Arka, Związkiem Komunalnym "Wisłok". O d 4 lat bierzemy udział w Ogólnopolskim Konkursie Eko-Planeta. W tym roku w/w konkursie wzięło udział 18 uczniów -wyniki w maju. Uczestniczyliśmy w licznych wycieczkach i wyprawach w poszukiwaniu Ekolandii.

     

    2006/2007

     

    W dniu 6.06.2007 odbył się Jarmark Ekologiczny SOS DLA ZIEMI. Uczniowie z koła ekologicznego i chóru szkolnego uczestnicząc w tej imprezie dobrze się bawili. Chór zaśpiewał dwie piosenki, Koło Ekologiczne uczestniczyło w wielu konkursach, uczniowie wygrali liczne nagrody. Zdobyliśmy II miejsce w konkursie "Łowcy baterii" w kategorii Mega Łowca Baterii zebraliśmy 351 kg zużytych baterii.

    Najlepsi łowcy baterii.

     

    W dniach 30-31 V odbyła się wycieczka ekologiczna zorganizowana dla najlepszych "Łowców baterii". Uczniowie zdobywali wiadomości na ścieżce edukacyjnej w "Borze Głogowskim" oraz "Wielkim Lesie" gm. Czudec. Były gry, zabawy, pieczenie kiełbasek na ognisku.

     

    W miesiącu maju nastąpiło podsumowanie konkursu ogólnopolskiego EKO-PLANETA.

    III miejsce w kategorii prac indywidualnychw województwie zajęła Natalia Wojnowska. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Zielińska Aleksandra Jankowiak, Patrycja Szela, Kinga Worosz, Miłosz Piotrowski, Dominika Kwiatkowska

     

    KÓŁKO EKOLOGICZNE

    Opiekunem i założycielem koła jest mgr Małgorzata Piszczek

    Działalność koła od początku jego powstania polega na samokształceniu, podnoszeniu własnej świadomości ekologicznej, poszerzaniu wiadomości oraz zdobywaniu umiejętności z zakresu ekologii, ochrony środowiska              i przyrody. Ponadto interesują nas zagadnienia pokrewne: turystyka ekologiczna, agroturystyka, rolnictwo ekologiczne czy tzw. „Zdrowa żywność”. Koło zrzesza około 20 uczniów kl. II- V oraz sympatyków koła wśród rodziców. Bierzemy udział w wielu konkursach ekologicznych, współpracujemy z różnymi klubami ekologicznymi        w Polsce. Wykorzystujemy do pracy ich Pakiety edukacyjne m.in. „Bocian”, „Woda”, „Śmieci mniej- Ziemi lżej”, „Błękitny Kciuk”, „System Zbiórki Olejów Przepracowanych”, „Drzewo Życzeń”.

    Co już zrobiliśmy:

    1) W maju 2002 r. koło zorganizowało w ramach „Zielonej Szkoły” 4-dniowy pobyt i spotkanie (oraz prelekcję)               z pracownikiem Bieszczadzkiego Parka Narodowego, podczas którego uczniowie mogli dowiedzieć się jak organizowana jest ochrona przyrody w Parku Narodowym (Euroregion Karpaty).    

      

    2)  W czerwcu 2003 r. koło wzięło udział w 9-dniowej „Zielonej Szkole” w Rymanowie Zdroju.

       

    3)  Kolejnym ważnym elementem działalności koła ze względu na rozwijanie świadomości          ekologicznej, był udział   uczniów w Jarmarku ekologicznym organizowanym przez                Związek Komunalny „Wisłok” w Rzeszowie, na bulwarach nad Wisłokiem. Podczas Jarmarku członkowie koła byli uczestnikami licznych konkursów. 

    4)  W marcu 2004 r. przedstawiciele koła wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji Edukacji Ekologicznej                      w Murzasichle koło Zakopanego. Nawiązane kontakty i zdobyta podczas seminariów  i szkoleń wiedza to kapitał, który chcemy wykorzystać w poznawaniu przyrody oraz działalności na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego, wody.

     

    5) Od wielu lat aktywnie uczestniczymy w lekcjach przyrodniczych podczas „Wypraw w poszukiwaniu Ekolandii".

    6) Świetnie bawiliśmy się na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej „Bór” w Głogowie Małopolskim. 

    W roku 2004/2005 wzięliśmy także udział w konkursach i akcjach:                                                                                          - Negatywny wpływ olejów na środowisko - konkurs plastyczny - 6 dyplomów.                           - Sprzątanie świata – DZIEŃ ZIEMI – cała szkoła                                                                                 - Konkurs „Łowcy baterii” – 1 i 2 edycja - podziękowania za  udział.                                                - Ogólnopolski konkurs Eko - Planeta (rozstrzygnięcie dopiero  nastąpi)                                        - 2 wyróżnienia dla najmłodszych uczestników (kl. II a) 

    - Udział w akcji „Święto Drzewa” przy współpracy z klubem „Gaja” z Bielska- Białej   

    Pozostałe akcje:

    DZIEŃ WODY                                                                                 DZIEŃ ZIEMI

                                                      

     

     

     

    Konkurs dla poszukiwaczy zaginionego oleju przepracowanego. 

           

     Podkarpacki Konkurs ”365 …, które nas zmieniły” – szkoła została laureatem. 

    JEŚLI MACIE PODOBNE CELE ODEZWIJCIE SIĘ DO NAS:                                                                                          

     Nasze plany:                                                                                                                                                                                 Wspieranie działań służących poprawie stanu środowiska przyrodniczego, w tym poprzez czynny udział w akcjach    organizowanych przez Związek Komunalny „Wisłok”.  Organizacji własnych akcji o tematyce ekologicznej oraz współpraca z klubami Ekologicznymi na terenie kraju.  Zbiórka odpadów, edukacja selektywnej zbiórki odpadów.            Udział w konkursach ekologicznych. Badanie środowiska przyrodniczego w okolicach Rzeszowa, obserwacja fauny i flory podczas udziału  w  „Wyprawach w poszukiwaniu Ekolandii”. Inwentaryzacja gniazd bocianich,  „Zielone Szkoły”  dokumentacja fotograficzna.                                                                                                                              

    Kontakt: mal.piszczek@poczta.fm