II ETAP –„ PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY”

Dnia 01.02.2010 r. klasa 1 a wraz z wychowawczynią mgr Małgorzatą Bartoszek przystąpiła do realizacji PROJEKTU. Zajęcia pozalekcyjne odbywały się 2 razy w tygodniu, po 2h. Łącznie zostało przepracowanych 50 h.

Klasa 1a   liczy 26 uczniów i wszyscy uczniowie oraz ich rodzice wyrazili zgodę na uczestnictwo.

Projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” był odpowiedzią na konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2008 r. Koncepcja Projektu oparta jest na założeniu, że KAŻDE DZIECKO JEST ZDOLNE. Dorośli mają wspierać dzieci wieloaspektowo w ich rozwoju. Projekt został oparty na TEORII INTELIGENCJI WIELORAKICH Howarda Gardnera.

Do PROJEKTU przystąpiło 450 szkół z 6 województw. PROJEKT był współfinansowany przez EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY. Uczniowie rozwijali 8 inteligencji. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród rodziców wychowawczyni opracowała DIAGNOZĘ WSTĘPNĄ, a pod koniec zajęć DIAGNOZĘ KOŃCOWĄ na temat każdego ucznia. Pozwoliło to określić PROFIL INTELIGENCJI każdego dziecka.

Program, którym pracowaliśmy został nazwany „W MAGICZNEJ KRAINIE SŁÓW”, ponieważ inteligencją dominującą w klasie      1a jest INTELIGENCJA JĘZYKOWA.

W czasie zajęć uczniowie uczyli się poprzez zabawę, rozwijali swoje inteligencje w III OŚRODKACH ZAINTERESOWAŃ. Korzystali ze środków dydaktycznych zapewnionych przez PROJEKT w kwocie 8 tysięcy złotych.

Na zajęciach: pracowaliśmy w grupach, rozwijaliśmy wszystkie inteligencje, bawiliśmy się, pisaliśmy własne wiersze – wydaliśmy TOMIK POEZJI „O ZWIERZĄTKACH”, zilustrowaliśmy 2 książeczki „ Calineczka”, „Kopciuszek”. Również w ramach  zajęć odwiedziliśmy MUZEUM DOBRANOCEK. Rozwijaliśmy różne umiejętności – ruchowe, matematyczne, językowe, muzyczne, przyrodnicze i wizualno – przestrzenne. Na zajęciach każdy uczeń wykonał własnego WSZYSTKOROBOTKA. Galerię zdjęć wszystkorobotków można było zobaczyć na POKAZIE.

POKAZ odbył się dnia 16.06.2010 r. na Małej Sali Gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 11 w Rzeszowie im. Gen. Stanisława Maczka. Na godzinę 12.45 przybyli zaproszeni goście, którzy otrzymali specjalne ZAPROSZENIA na tę uroczystość.

Wśród gości byli: Pani Dyrektor mgr inż. Janina Dec, rodzice i bliscy, nauczyciele, uczniowie, ok. 120 osób.

Na scenie panował nastrój lasu – taka była dekoracja. Przed sceną można było obejrzeć  wypracowane na zajęciach: książeczki, tomik poezji, upominki dla rodziców, galerię zdjęć WSZYSTKOROBOTKÓW oraz KRONIKĘ.

Słowo wstępne wygłosiła mgr Małgorzata Bartoszek – krótkie omówienie PROGRAMU. Opowiedziała o tym, jak w klasie był realizowany PROJEKT. Później uczniowie prezentowali zdobyte umiejętności z zakresu różnych inteligencji.

Następnie było Przedstawienie pt. „ Z KRÓLEWNĄ ŚNIEŻKĄ DBAMY O ZDROWIE”.

Później uczniowie krótko uczcili DZIEŃ RODZICA wierszem i piosenką oraz wręczając upominki.

POKAZ podobał się i uczniowie otrzymali gromkie brawa, a  Pani Dyrektor ofiarowała nam – słodką niespodziankę.

Dzieci na zakończenie PROJEKTU otrzymały MYSZKI – PALCYNKI. Miło wspominają te zajęcia.

Uczniowie i wychowawczyni klasy 1a – życzą sukcesów  następnej grupie oraz ich PANI.