FERIE 2008

,,Przyjaciel – nie z tej ziemi”

Nie wszystkie dzieci wyjeżdżają na ferie zimowe. O tych, którzy pozostają w domach, pomyślała p. Dyr. mgr Janina Dec organizując wzorem lat poprzednich zimowisko w szkole. Program zajęć był ciekawy i urozmaicony. W tym roku mottem przewodnim było hasło ,,Przyjaciel - nie z tej ziemi”.  Przygotowano dla uczniów wiele atrakcji, było wyjście do sali zabaw ,,Fantazja”, do kina WDK, na basen, wycieczka  ,,Podziemna trasa turystyczna – Rynek Rzeszów”, spotkanie w redakcji ,,Nowin”. Zaplanowano również kulig w stadninie koni ,,Szmer” w Słoninie i zabawy na śniegu. Niestety, pogoda zaplanowała inną aurę, ale braki śniegu zrekompensowały nam różnorodne zajęcia : edukacyjne, sportowe, teatralne, dziennikarskie, komputerowe i językowe.  Panie kucharki codziennie serwowały nam pyszne obiady. Wszyscy świetnie się bawili, a na koniec zimowiska rozdano dyplomy, nagrody niespodzianki, które uczniowie przyjmowali z wielkim entuzjazmem.

KORESPONDENCI ,,NIEZIEMSKIEGO’’ ZIMOWISKA DONOSZĄ:

ZIMOWISKO UCZY!   Układ Słoneczny na wesoło!

Pluton – Dobrana Para

Pluton – najmniejsza , najzimniejsza i najbardziej oddalona od Słońca planeta. Na Plutonie jest tak zimno, ze nawet powietrze mogłoby zamarznąć  i spaść – jak śnieg – na planetę. Rok na Plutonie trwa aż 248 ziemskich lat.

Słońce – Gigantyczny Piekarnik

Słońce istniało zanim jeszcze miał je ktoś odkryć. Jest gwiazdą, czyli ciałem niebieskim świecącym własnym światłem. Na jego powierzchni jest bardzo gorąco : ponad pięć i pół tysiąca stopni C. W środku jest 16 milionów stopni C. Nie ma najmniejszych szans, by dotrzeć na powierzchnię gwiazdy. Wszystko płonie w jednej chwili.

Wenus – Trująca Bliźniaczka

Wenus nazywana jest najpiękniejszą planetą. Mogłaby być siostrą bliźniaczką Ziemi, bo jest bardzo podobna -  ma średnicę trochę mniejszą , waży również trochę mniej. Planeta ta kręci się w przeciwną stronę niż wszystkie inne.

Uran – Błękitny Wsteczniak

Uran – gigant gazowy z 11 pierścieniami o błękitnym kolorze jest 14 razy cięższy od Ziemi. Na wierzchu planety temperatura spada do – 216 stopni C. Tak jak Wenus, planeta ta kręci się w przeciwną stronę niż inne.

Merkury – Szybki Maluch

Merkury jest widoczny z Ziemi bez teleskopu , więc znali go już starożytni. Krąży po orbicie z prędkością ponad 172 tysięcy km/godz. , najszybciej w całym Układzie Słonecznym. Jest niewielki, jego masa to 0,055 masy Ziemi.

Ziemia – Najsłabiej widoczna planeta

Ziemia została odkryta przez … Adama i Ewę. To najprawdopodobniej jedyne miejsce we wszechświecie, gdzie jest życie. Księżyc ma jeden, ale za to jaki ! Nie da się Ziemi z Ziemi zobaczyć. Za to podczas zaćmienia księżyca można zaobserwować jej cień.

Mars – Zardzewiała Kula

Mars jest czerwony, bo zawiera spore ilości tlenku żelaza. Powierzchnia Marsa podobna jest do ziemskiej, można znaleźć na niej góry i doliny, być może wyrzeźbione przez rzeki, choć niektórzy posądzają o to Marsjan.

Jowisz – Wzburzony Olbrzym

Jowisz to największa planeta w całym Systemie Słonecznym. Ciśnienie tam jest tak wielkie, że gazy zamieniają się w ciecze. Burza na Jowiszu trwa kilkaset lat. Dzień na tej planecie trwa niecałe 10 godzin, a rok prawie 12 ziemskich lat.

Saturn – Prążkowana Zawieja

Saturn jest gigantem gazowym. Wewnątrz gazowej kuli wiatry wieją z prędkością 500 metrów na sekundę, to przez nie powierzchnia planety wydaje się prążkowana. Planeta ma 31 księżyców.  Rok trwa 30 ziemskich lat.

Neptun – Marzenie Piwowara

Astronom – amator, na co dzień zajmujący się produkcją piwa odkrył, że Neptun ma księżyc. Prędkość wiatru na Neptunie może sięgać nawet 2000 km/ godz.

ZIMOWISKO RADZI: KOSMICZNA KLINIKA ODCHUDZANIA I POGRUBIANIA

Zamiast stosować męczące diety, lepiej po prostu podróżować. Jeżeli na Ziemi ważysz 50 kg, to na innych ciałach niebieskich :

na Słońcu – 1400 kg

na Merkurym – 19 kg

na Wenus – 46 kg

na Jowiszu – 118 kg

na Saturnie – 48 kg

na Uranie – 44 kg

na Plutonie – 4 kg

Na pewno spotkamy się za rok !