LAUR NOWIN

W 2005 roku nasza Pani Dyrektor

zdobyła Laur Nowin w dziedzinie Nauka i Oświata.

Nagrodę przyznali czytelnicy gazety Nowiny.

Pani dyrektor zdobyła największą ilość głosów 1897!!!.

Gratulujemy!

Cieszymy się i będziemy wspierać -

to nasz dyrektor, to nasza szkoła. Bo przecież wiemy, że:

jedenastka, jedenastka najlepsza szkoła naszego miasta.

Nasza pani dyrektor jest niezwykle aktywna w środowisku; umie szukać sponsorów i dzięki temu szkoła jest w pełni nowoczesna; w 2003 r. "jedenastka", uczestnicząc w Ogólnopolskim Programie Sportowym "Trampolina", jako pierwsza i jedyna szkoła z Podkarpacia otrzymała sprzęt sportowy za 24 tys. zł;            w 2004 r. wygrała w konkursie Tesco funduje" pracownię multimedialną za 30 tys. zł. oraz w 2005 r. internetową pracownię komputerową w ramach akcji "Tesco dla szkół".

Muszę być menedżerem
Rzeszowska ‘jedenastka” w rankingach oświatowych zajmuje zawsze wysokie lokaty

Mówi Janina Dec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie
- Czy dyrektor szkoły powinien zabiegać o pieniądze u darczyńców? Samorząd, jako organ założycielski ma obowiązek szkołę utrzymywać. A dyrektor skupiał by się na dydaktyce i zarządzaniu?
- Dzisiaj dyrektor szkoły to nie tylko pedagog, również menadżer. By przyciągnąć jak największą liczbę uczniów trzeba wyjść z możliwie najszerszą ofertą edukacyjną i spełnić oczekiwania. Dyrektor zatem musi być aktywny i szukać pieniędzy, jeśli chce by jego szkoła była     w pełni nowoczesna. Ja zyskuję sponsorów, otrzymuję też wiele wsparcia od rodziców, współpracuję z SM "Nowe Miasto”, na której pomoc często mogę liczyć. Tak samo zresztą, jak od samorządu. Ale są sytuacje, że muszę szukać sponsorów. I znajduję, wielu życzliwych, zarówno wśród osób prywatnych jak i firm chcących nieść pomoc szkołom.

Janina Dec

- Jak się udaje ich pozyskiwać? I co szkoła zyskała dzięki takim darowiznom?
- Nasza szkoła uczestniczy często w ciekawych konkursach, które ma szczęście wygrywać i dzięki temu zdobywa wspaniałe nagrody. W 2003 r. firma Prowident Polska ogłosiła Ogólnopolski Program Sportowy "Trampolina”, w którym wzięliśmy udział i jako pierwsza i jedyna szkoła z Podkarpacia otrzymaliśmy sprzęt sportowy na kwotę 24 tysięcy złotych. W 2004 r. wygraliśmy w konkursie "TESCO funduje” pracownię multimedialną o wartości 30 tysięcy złotych, a w tym roku internetową za 20 tysięcy złotych. Dostaliśmy od darczyńców także tablice bezpyłowe, książki, inne pomoce dydaktyczne i refundację obiadów dla najbardziej potrzebujących dzieci. Przy tej okazji wszystkim im chciałabym serdecznie podziękować!
- Czy te darowizny ułatwiają szerszą działalność pozalekcyjną, która bywa "piętą achillesową” wielu szkół?
- Tak, organizujemy niemało takich zajęć: plastyczne, muzyczne, sportowe, taneczne, nawet akrobatyczne, a także komputerowe i ,językowe (uczniowie od klasy I poznają angielski, od klasy V niemiecki, w przyszłym roku szkolnym wprowadzimy ten język od klasy IV). Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, przykładem zimowisko, podczas ferii. Były zajęcia na basenie i wycieczka, dzieci korzystały z pracowni komputerowych i językowej, gdzie prócz pogłębiania angielskiego i niemieckiego poznawały szwedzki. Zimowisko udało się dzięki pomocy m.in. Tesco i Policealnego Studium "Ochroniarz”.
- Czyli, znowu darczyńcom. Rodzice doceniają te zabiegi i fakt, że szkoła jest dzięki nim lepiej wyposażona?
- Rodzice nawet chętniej pomagają szkole, być może właśnie z tego powodu, że widzą, iż tak wiele się dzieje. Podkreślają często, że szkoła jest bezpieczna, czysta i przyjazna im i ich dzieciom. Chętnie zapisują je, o czym świadczy wiele zgłoszeń także spoza rejonu. A uczniowie, cóż… nasi uczniowie ułożyli hymn o swojej szkole, którego słowa brzmią: "... bo "11” , bo "11”, to najlepsza szkoła naszego miasta!”. Oczywiście, chodzi o Rzeszów…

Andrzej Piątek

GC NOWINY